Nabídka / Filtr - ukázka pro tenis

Úkol: najít tenisové zápasy, kde favorit prohrál první set, ale vyhrál zápas

Najděte tenisové zápasy, kde favorit prohrál první set, ale celkově v zápase zvítězil.

Tuto analýzu lze využít na sázky, kdy favorit zápasu má prohrát první set, ale v celém zápase nakonec zvítězit. Na takovou sázku je typicky mnohem vyšší kurs než je kurs jen na standardní výhru favorita v zápase. Analýzou můžeme najít hráče, kteří, ač jdou do zápasu jako favorit, mají pomalý rozjezd a zaberou až po prohraném prvním setu.

Pro řešení úkolu se hodí okno Nabídka. V něm si nastavíme období, které chceme analyzovat. Na obrázku jde o zápasy z minulého týdne (viz nastavení období vlevo nahoře).
Nabídka

Abychom mohli analyzovat favority v tenisu, je nutno, aby v okně Nabídky byli uváděni jako "domácí", tedy jako první v zápisu zápasů. Standardně je totiž v tomto okně uváděn tenista podle vypsání zápasu ve zvolené sázkové kanceláři.

K tomuto je nutno vytvořit si jednoduchý filtr. Vytvoříme jej pomocí tlačítka s červenou šipkou vlevo v dolní části okna. Na obrázcích jsou patrná nastavení pro nový filtr:
Filtr / Nastavení

V části Nastavení musíme aktivovat položku pro umístění favorita jako prvního hráče (= "domácího") v zápasech. Favorit je brán dle výše vypsaných kursů. Pokud nejsou kursy dostupné, je porovnáno postavení hráčů na žebříčku. V další položce sekce Nastavení lze aktivovat porovnání žebříčku jako primárního kritéria pro posouzení, kdo je favoritem.
Filtr / Tenis

V sekci Tenis definujeme, že hledáme výhradně tenisové zápasy mužů i žen, jen dvouhry a jen u turnajů s dotací alespoň 50 000 USD.
Filtr / Kursy

V poslední námi použité sekci Kursy definujeme, jaký má být kurs na tip 1, tedy ma prvního hráče, což znamená v našem případě na favorita.

Po použití tohoto filtru se v okně Nabídka objeví tyto zápasy:
Filtr / Tenis

Dále budeme muset sledovat, jak skončil první set zápasů. K tomu využijeme sekci Filtr / Sloupce:
Data z Nabídky
.. aktivujeme položky GD1 a GH1, což jsou výsledky první části zápasu, tedy v tomto případě výsledky prvního setu.

Celý použitý filtr pak vypadá takto:
Filtr / Tenis
.. a po jeho použití budou v okně Nabídka dva nové sloupce s detailním výsledkem prvního setu:
Filtr / Tenis

Dále můžeme aktivovat sekci Filtr / Podmínky a nastavit v ní podmínky pro zobrazení pouze zápasů, kde hosté (= tedy outsider) vyhráli první set, ale nikoliv zápas:
Filtr / Tenis

Celý filtr pak bude vypadat takto:
Filtr / Tenis

A v okně Nabídka získáme jen zápasy dle našeho zadání:
Filtr / Tenis
.. máme zobrazeny zápasy, které jsme chtěli najít. Bylo by ale dobré zjistit, jakou část tyto zápasy tvoří, tedy sledovat četnost splnění obou podmínek (první set / zápas). Tedy nebudeme filtrovat zápasy, ale jen u zápasů označovat, že splňují naše zadání. Zrušíme tedy použití sekce Filtr / Podmínky a budeme dále pracovat se sekcí Filtr / Sloupce:
Filtr / Tenis
... pomocí tlačítka PLUS vlevo dole jsme vytvořili dva nové sloupce. "1.hosté" bude mít hodnotu odpovídající výsledku funkce "menší" .. tedy bude nabývat hodnot 0 nebo 1 podle toho, zda hosté vyhráli první set (= 1, neboť v tom případě je GD1 menší než GH1).

Druhý nový sloupec "celkem domácí" je výsledkem funkce "větší" a nabývá hodnoty 1, pokud domácí vyhráli zápas; jinak má hodnotu 0.

V okně Nabídka bude nyní situace takováto:
Filtr / Tenis

Vrátíme se do Filtr / Sloupce:
Filtr / Tenis
.. ve Filtr / Sloupce ještě vytvoříme další novou položku (= sloupec): "1.H + CD", tedy "1. set Hosté, Celkem Domácí". Tento sloupec bude mít hodnotu odpovídající výsledku funkce AND (not zero), tedy bude nabývat hodnoty 1, pokud oba porovnávané sloupce jsou nenulové; jinak bude mít hodnotu 0. Tento sloupec tedy bude mít hodnotu 1, pokud zápas splňuje naše zadání.

V okně Nabídka tak vznikne nový sloupec:
Filtr / Tenis

Pro získání počtu zápasů splňujících naši podmínku a pro získání četnosti tohoto jevu aktivujeme pomocí pravého tlačítka myši na patičce seznamu zápasů (pokud není patička viditelná, zobrazíte ji pomocí menu pravého tlačítka myši) dvě agregační funkce: SOUČET a PRŮMĚR. Vypočtení hodnoty pak bude zobrazeny právě v patičce:
Filtr / Tenis
.. vidíme tedy, že pro danou vstupní množinu zápasů splňuje naši podmínku 12% zápasů.