Tenisové výsledky míč po míči

Trefík obsahuje od roku 2019 u zápasů dvouher sled bodů

V detailech zápasu je dostupné tlačítko Míče:
Tenis / Míče
.. po jeho aktivaci se objeví toto okno:
Tenis / Míče
.. v horní části je kompletní sled bodů v zápasu. Označeny jsou udržená / ztracená podání, šance na zisk soupeřova podání, setboly, mečboly.

V dolní části okna je pak statistika vypočtená z průběhu celého zápasu. Statistika pro oba soupeře je rozdělena zvlášť na stavy, kdy podával a kdy byl na příjmu. Je dostupná statistika prvního až pátého míče v každé hře (= v gemu). Je zobrazeno, jak dopadl míč (= bod) za daného stavu v gemu (třeba za stavu 30:15) a jak za tohoto průběžného stavu dopadla celá hra (= gem). Jsou také dostupné statistiky pro tie-brejk.

Průběh zápasu i statistiky z průběhu zápasu jsou zobrazeny z pohledu prvního hráče. Tlačítkem "Z pohledu soupeře" v dolní části okna lze údaje zobrazit z pohledu druhého hráče.

Statistiky z více zápasů najednou jsou dostupné v okně Tipy, sekce "Tenis - míče". V tomto okně jsou dostupné souhrnné statistiky z vybraných zápasů filtry okna Tipy (= tedy zápasů zobrazených v sekci Tipy / Zápasy, pokud je u nich dostupný průběh zápasu, což platí pro zápasy dvouher od roku 2019). Pro vybraný zápas tak může sekce Tenis - míče vypadat takto:
Tipy / Tenis - míče

V horní části jsou u jmen soupeřů zobrazeny počty zápasů, ze kterých je statistika vypočtena (= zápasy viditelné v sekci Tipy / Zápasy, pro které je v programu dostupný průběh zápasu).

Každý údaj je opět rozdělen na situaci při podání hráče a na situaci, kdy byl hráč na příjmu.

U každé statistiky je vedle absolutního počtu výskytů zobrazen i procentuální podíl vyhraných a prohraných míčů. A také kurzy odpovídající danému procentuálnímu podílu. Tedy například na obrázku je u Kontaové při podání za stavu 15:0 uvedeno, že získala 158 míčů a ztratila jich 99. To odpovídá kurzu 1,63 na zisk míče a kurzu 2,60 na ztrátu míče.

Vlevo nahoře lze omezit výpočet statistik pouze na určený set:
Tipy / Tenis - míče .. 1. set
.. tedy v prvním setu má Kontaová na podání při stavu 15:0 absolutní poměr získaných a ztracených míčů 55 / 42.

V horní části okna lze také nastavit výpočet statistiky pouze na pasáže zápasu, kdy je stav bez získaného brejku nebo kdy má hráč získaný / ztracený brejk v setu:
Tipy / Tenis - míče .. brejk

V horní části okna lze omezit výpočet statistik jen pro zadaný stav. Zadat lze stav v setu na gemy, či na míče v gemu. Také je možné analyzovat statistiku pro zadaný stav v tie-breaku:
Tipy / Tenis - míče .. stav
.. řádek "?G 2:2" označuje, jak dopadl gem, pokud byl hrán za stavu 2:2 na gemy. "Řádek ?S 2:2" pak označuje statistiky výsledku celého setu v situaci, kdy byl průběžný stav 2:2 na gemy.

Na dalším obrázku jsou vidět i další statistiky pro tenis. Jde o výsledek dalšího gemu po sérii dvou nebo třech vyhraných nebo prohraných gemech (v rámci jednoho setu). Označeno např. pomocí "?G po +2G". Další statistiky pak ukazují výsledek gemu po předchozím gemu, který skončil daným výsledkem. Například v řádku "?G po 0:G" udává bilanci po gemu, který hráč prohrál bez získaného míče, tedy čístou hrou:
Tipy / Tenis - míče


Následující obrázek zachycuje analýzu stavu 3:2 na gemy v situaci, kdy podávající má získaný brejk:
Tipy / Tenis - míče
.. statistiky jsou zobrazeny jen pro výhru v daném gemu a v daném setu (omezení statistik je provedeno pomocí filtru kliknutím v pravém rohu záhlaví sloupce). Ze statistik je patrné, že od 1.1.2021 vyhrál Zverev clkem 86% setů, pokud v tom setu vedl 3:2 a šel podávat.

Na dalším obrázku je obdobná situace jako v předchozím případě, s tím rozdílem, že tentokrát je započten pouze 3. set:
Tipy / Tenis - míče
.. zde je tedy vidět, že pokud Zverev vedl ve 3. setu 3:2 a byl na podání, tak vyhrál 10 zápasů z 11.


Díky různých filtrům v dolní části okna Tipy lze statistiky ze zápasů počítat jen pro zápasy, které si zvolíme. Třeba na vybraném povrchu, na turnajích se zadanou dotací nebo proti hráčům, kteří jsou umístěni na žebříčku v zadaném intervalu.

Využití této sekce okna Tipy se nabízí zejména při live sázení na tenisové zápasy. Uživatel programu totiž dostává do ruky pomůcku, s níž může rychle analyzovat průběh minulých zápasů obou aktuálních soupeřů.

Ukázky k evidenci live výsledků v Trefíku.