Tenis - aktuální kurzy a úspěšnost hráčů

Úspěšnost jako favorit / outsider + úspěšnost proti hráčům top 50

V této ukázce pomocí filtru v okně Nabídka zobrazíme úspěšnost obou soupeřů v roli favorita a outsidera a také úspěšnost proti hráčům top 50 ze žebříčku ATP / WTA.

Výpočet analýzy bude proveden z období určeného v nastavení filtru. V tomto případě budeme brát v úvahu zápasy z předchozího roku. Tedy v sekci Nastavení bude hodnota 365 u položky Kolik dnů bilancovat před zápasem.

V sekci Nastavení také bude aktivní položka Analýzu provést napříč soutěžemi. Pokud by nebyla aktivní, pak by úspěšnost zápasů byla počítána jen z předchozích zápasů aktuálního turnaje (což je v tenisu vždy 100%, pokud hráč již nějaký zápas na turnaji odehrál).

Pro tenis dále aktivujeme položku Favorit brán jako DOMÁCÍ. Tím bude zaručeno, že hráč s nižším vypsaným kurzem bude uveden jako první, tedy jako domácí. Pokud by nebyl dostupný vypsaný kurz, pak rozhoduje umístění na žebříčku ATP/WTA.

V sekci Tenis pro výpočet úspěšnosti proti soupeřům z top 50 žebříčku ATP/WTA využijeme sekce Výsledky - domácí a Výsledky - hosté. Zadáno je, aby žebříček byl v rozmezí 1 až 50, nejsou omezeny počty výher, ani proher a je zadáno, aby byla statistika počítána z posledních 52 týdnů.

Sekce filtru Favorit / Outsider nabízí výpočet úspěšnosti hráčů v roli kurzového favorita / outsidera zápasu. Je zde určena hranice, kdy je hráč označen jako favorit / outsider. Také je k dispozici podmínka pro počet zápasů, které hráč minimálně odehrál s označením favorit / outsider. U každého výpočtu Domácí / Hosté Favorit / Outsider lze určit minimální úspěšnost - pokud je určena a výpočtem požadované úspěšnosti nebylo dosaženo, pak takový zápas vůbec nebude v okně Nabídka zobrazen.

Vytvořený filtr vypadá takto:
Favorit / Outsider

V okně Filtr / Sloupce budou k dispozici hodnoty vypočítané díky nastavení filtru: výhry + prohry proti hráčům z top 50 a úspěšnost hráčů jako favorit a outsider.

V okně Nabídka bychom ale raději viděli ne počty výher/proher proti hráčům z top 50, ale procentuální úspěšnost obou soupeřů proti hráčům z top 50. Úspěšnost můžeme vypočítat pomocí funkcí okna Sloupce. Vytvoříme nové položky potřebné pro výpočet. Nejprve součet výher a porážek proti hráčům top 50. Pak podíl počtu výher a součtu výhry + porážky. Abychom získali procenta, je nutno výsledek podílu vynásobit stem. A nakonec pomocí funkce INT uděláme z výsledku celé číslo.

Okno Filtr / Sloupce budete vypadat takto:
Favorit / Outsider
.. z výpočtu bilance proti hráčům z top 50 bude zobrazen (aktivována položka v prvním sloupci) součet výher a proher a také vypočtená procentuální úspěšnost.

Okno Nabídka pak bude takovéto:
Favorit / Outsider
.. jsou zobrazeny zápasy jen jednoho turnaje (vybraného v levém seznamu). Vlevo dole je určeno, že zobrazené kurzy jsou nejlepší dostupné kurzy ze všech českých kanceláří.

Vypočítané hodnoty úspěšnosti jsou barevně odlišeny - podle nastavení ve Filtr / Sloupce. Pokud má úspěšnost jako favorit / outsider hodnotu -1, pak to znamená, že hráč neodehrál žádný zápas jako favorit / outsider. V případě bilance proti hráčům z top 50 je zobrazen přímo sloupec s počtem odehraných zápasů.

Uvedená ukázka ilustruje možnost srovnání bilancí obou soupeřů v úloze favorita / outsidera a proti hráčům z top 50. Pomocí nastavení filtru je možné úspěšnost počítat třeba jen ze zápasů na vybraném povrchu. Nebo můžeme doplnit bilanci vzájemných zápasů. Každopádně jsou zobrazené informace vhodnou pomůckou k dokreslení situace před zápasem.