Očekávané góly v okně Nabídka

Jak zohlednit formu útočníků při výběru tipů

V Trefíku jsou od podzimu 2023 evidovány u zápasů největších fotbalových lig statistiky očekávaných gólů (expected goals). Jde o pozápasové vyjádření, kolik měl tým vstřelit branek vzhledem k počtu a nebezpečnosti šancí, které během zápasu hráči týmu vyprodukovali. Počítá se na základě četnosti, kolikrát ze situace na hřišti vstřelí tým gól. Pokud je pozápasové vyjádření očekávaných gólů například 1,70 : 0,62 pro domácí a zápas skončil výsledkem 0:1, pak to znamená, že domácí tým nevyužil herní situace, které obvykle vedou minimálně k jednomu gólu, a naopak hosté dokázali proměnit šanci, z níž gól pravidelně nepadá.

V Trefíku je možné sledovat statistiku očekávaných gólů v minulých zápasech a porovnávat ji se statistikou reálně vstřelených / obdržených branek. Pokud má tým v posledních zápasech pravidelně vyšší počet očekávaných gólů než skutečný počet vstřelených gólů, pak si sice vytváří gólové šance, ale ofenzivní hráči zřejmě nejsou v takové formě, aby šance byly využity. V programu je tedy možné pracovat s formou ofenzivních hráčů a pomoci si s ní při hledání zápasů k tipování.


Pro ilustraci možností programu vytvoříme jednoduchý filtr pro okno Nabídka:
Očekávané góly
Budeme sledovat výsledky posledních 3 zápasů. K tomu je aktivní položka "Nastavení / Maximálně kolik" = 3. Zároveň se tedy poslední 3 zápasy musely odehrát v maximálně posledních 60 dnech: "Nastavení / Kolik dnů bilancovat před zápasem".
Dále je aktivní sekce "Statistiky zápasů". V ní je pak zvolena statistika "Expected Goals" a volba ".. vracet G - xG". To znamená, že budou vráceny hodnoty odpovídající rozdílu skutečného počtu gólů a očekavaného počtu gólů. Pokud je tedy vrácena kladná hodnota, pak tým vstřelil více gólů, než kolik by odpovídalo vytvořeným šancím v zápasu. Naopak, při záporné vrácené hodnotě tým vstřelil méně branek, než byly očekávané góly. Rozdíl G - xG tak zachycuje, jak si vedli ofenzivní hráči týmu.
V našem filtru budeme mít k dispozici průměrnou hodnotu rozdílu G - xG z posledních 3 zápasů.
Ve Filtr / Sloupce aktivujeme položky pro vrácení Očekávaných gólů, respektive rozdílu skutečných a očekávaných, ze zápasů domácího týmu doma a hostujícího týmu venku:
Očekávané góly
.. dále je ještě aktivován sloupec Profit 2, neboť budeme sledovat návratnost při tipech na výhru hostů. U očekávaných gólů je aktivováno barevné zvýraznění podle hodnoty u zápasu.

V okně Nabídka vybereme 1. anglickou ligu a zápasy od 1.8.2023. Výsledek použití filtru vypadá takto:
Očekávané góly
.. v posledních dvou sloupcích jsou rozdíly skutečných a očekávaných gólů pro domácí z jejich poslední 3 zápasů doma a pro hosty z jejich posledních 3 zápasů venku. Dále je uveden sloupec Profit 2, který nabývá kladných hodnot, pokud zápas skončil výhrou hostů. V patičce seznamu zápasů je souhrn pro sloupec Profit 2. Tento souhrn udává, jaký by byl celkový poměr výher v situaci, kdy na každý zobrazený zápas je vsazena shodná částka na výhru hostů. Pokud je hodnota v souhrnu kladná, pak takové sázky celkově generují zisk.

Pomocí hodnoty rozdílu skutečných a očekávaných gólů můžeme zápasy filtrovat v sekci Filtr / Podmínky. Tentokrát si ukážeme druhou možnost: pomocí rychlého filtru přes záhlaví sloupců v okně Nabídka. Na dalším obrázku je takový filtr nastaven pro hodnoty kurzu na hosty v rozmezí 2,4 až 3,5 (sledujeme tedy zápasy, které jsou poměrně vyrovnané a forma ofenzivních hráčů může být jazýčkem na vahách). A zároveň je v rychlém filtru v záhlaví sloupců nastaveno, že rozdíl skutečných a očekávaných gólů má být pro hosty větší o 0,5 gólu než u domácích (dá se říct, že hledáme zápasy, kde mají hostující ofenzivní hráči o půl gólu lepší formu než domácí hráči).
Očekávané góly
.. použití tohoto rychlého filtru v okně Nabídka vypadá takto:
Očekávané góly
.. odehráno bylo dosud 6 zápasů, které splňují naše podmínky, a 4 skončily výhrou hostů. Dle souhrnu pro sloupec Profit 2 bychom při sázkách na takovéto zápasy získali zhodnocení 109% vsazené částky. Nicméně jde o relativně malý počet zápasů, proto zkusíme zahrnout do výpočtu více soutěží.

V úvodním okně nastavíme vpravo dole režim vzhledu Nabídka + vybereme dole filtr soutěží tak, aby byly zobrazeny i nejvyšší soutěže z Německa a Itálie. Použití filtrů pak dopadne takto:
Očekávané góly
.. pro německou ligu získáme zhodnocení 61%. Ale u 1. italské bylo z 9 zápasů celkem 6 remíz. Proto do Filtr / Sloupce přidáme ještě zobrazení Profit 0, tedy vyhodnocení sázek na remízu u všech zápasů:
Očekávané góly
.. což u 1. italské funguje. Nicméně opět jde o malý počet zápasů, takže není možné ze situace něco velkého vyvozovat.

Při další práci v okně Nabídka bychom zřejmě pracovali s širším kurzovým rozhraním. Také se nabízí zkoumání sázek na domácí. Také lze zkoumat očekávané góly ze všech zápasů, nejen ze zápasů jen doma / jen venku. A v neposlední řadě lze do filtru přidat nějakou z mnoha podmínek, které Trefík nabízí.
Tato stránka měla za úkol ukázat možnosti využití hodnoty "očekávané góly" v okně Nabídka. Uživatel je pak může rozvíjet dle svých potřeb.

Ukázka pro okno Tipy