Oba dají gól v obou poločasech

Ukázka použití filtru v okně Nabídka pro speciální druh sázky

Tentokrát si ve stručnosti ukážeme, jak pracovat se sázkou "oba dají gól v obou poločasech".

Po zvolení tohoto druhu kursu v okně Nabídka jsou odehrané zápasy vyhodnocovány jako "1:0", pokud oba soupeři dali gól v obou poločasech, a jako "0:1", pokud gól v obou poločasech nedali. Vzhledem k tomu, že v definici filtru pro okno Nabídka není speciální sekce pro tuto sázku, je nutno ve filtru pracovat právě s výsledky 1:0 a 0:1.

To je možné v sekci Filtr / Výsledek zápasu:

.. je zadán hledaný výsledek 1:0. Nejsou aktivní volby "Pro hosty otočit" ani "Jen z pohledu týmu", neboť hledáme právě a jen výsledky 1:0, jelikož je takto analyzovaná sázka vyhodnocována.

Je zadáno, aby se výsledek 1:0 analyzoval pro domácí i pro hosty. Následně je nutno aktivovat spočítané hodnoty ve Filtr / Sloupce - díky tomu budou zobrazeny v okně Nabídka:

V okně Nabídka pak bude situace takováto:

.. nové sloupce obsahují údaj o procentech zápasů, které skončily zadaným výsledkem. To pro nějaké analýzy stačí. Pro jiné bychom mohli vyžadovat absolutní počet zápasů. Ukážeme si zde tedy převod procent na absolutní počet.

Nejprve je nutno aktivovat vrácení počtu odehraných zápasů pro oba týmy (ve Filtr / Nastavení je v tomto filtru nastaveno maximum 20 zápasů pro tým; nicméně není dáno, že tým v daném období těch 20 zápasů odehrál -> pro ověření je nutno vrátit právě počet skutečně odehraných zápasů). Využijeme k tomu sekci Bilance / Domácí/Hosté / celkem / Výsledek ..:

.. v sekcích pro domácí i pro hosty nechceme zadat podmínku pro výsledky, jen vrátit počet zápasů, které byly odehrány. V parametrech podmínky tedy nastavíme "Kolik zápasů = 0".

Ve Filtr / Sloupce aktivujeme zobrazení počtu odehraným zápasů:

Okno Nabídka s počty odehraných zápasů pro domácí i pro hosty:

Teď tedy máme k dispozici počet odehraných zápasů a procentuální poměr ze zápasů, který chceme převést na absolutní počet. K dosažení výsledku vytvoříme nové sloupce (mohou být skryté, tedy bez aktivního sloupce "Zobr.") pro mezivýpočty:

Sloupce "koef" (pro domácí i pro hosty) převádějí procentuální vyjádření na desetinné číslo.

Sloupce D_GPP a H_GPP násobí získané desetinné číslo a počet odehraných zápasů. Výsledkem je tedy absolutní počet zápasů, ale vyjádřený desetinným číslem.

Desetinné číslo nevadí výpočtům, pro zobrazení je nicméně přehlednější vyjádřit počet zápasů jako celé číslo: k tomu slouží poslední výpočet sloupce pomocí funkce INT.

Finální vzhled okna Nabídka:

Označený řádek ukazuje, že Chelsea má v posledních 20 zápasech 20% zápasů (což je spočteno, že jde o 4 zápasy: viz předposlední sloupec), kdy oba soupeři dali gól v obou poločasech. Leicester má pak v posledních 20 zápasech 5% zápasů (= 1 zápas), kdy oba soupeři dali gól v obou poločasech.

Ukázali jsme si, jak připravit údaje pro další analýzu sázeky "oba dají gól v obou poločasech".