Fotbalové zápasové statistiky

Analýza průběhu detailních statistik u minulých zápasů

Okno Tipy přináší pro fotbal možnost sledovat průběh detailních zápasových statistik v minulých zápasech. Dostupná jsou data pro góly, rohy, karty, držení míče, střely na branku i mimo a počty útoků i nebezpečných útoků. Trefík obsahuje průběh těchto statistik od sezónu 2020/2021 a s tímto archivem lze pracovat právě v okně Tipy / Live stats.

Zápasy, z nichž jsou průběhy statistiky počítány, je možné definovat v sekci Tipy / Zápasy. Je tak možné brát v úvahu všechny zápasy (doma + venku) nebo jen doma pro domácí a venku pro hosty nebo třeba jen zápasy, kde byl na daný tým vypsán kurz v určeném rozmezí hodnot. Právě a z vybraných zápasů pro oba soupeře pak sekce Tipy / Live stats zobrazuje grafy pro zvolené veličiny.

Tipy / Live stats
První obrázek zachycuje vývoj průměru rozdílu počtu vstřelených gólů pro oba týmy v průběhu zápasu. Na vodorovné ose jsou minuty v zápasu (0 - 90). Na svislé ose je průměr rozdílu branek (branky týmu mínus branky soupeře) v dané minutě pro všechny zápasy z okna Tipy / Zápasy. Z grafu je například vidět, že ve 22. minutě utkání je průměrný rozdíl branek v zápasech domácího týmu (Wolverhampton) roven hodnotě -0,11. Tedy v průměru Wolverhampton ve 22. minutě utkání ze sekce Tipy / Zápasy prohrává o 0,11 branky. Naopak v té samé minutě tým West Ham vedl v průměru o 0,14 branky.

V záhlaví grafu je u obou týmů zobrazen počet zápasů, ze kterých jsou statistiky počítány (musí být pro ně dostupná data), a také bilance týmu z pohledu konečného výsledku zápasů. Wolverhampton tedy vyhrál 9 sledovaných zápasů, 8 remizoval a 11 prohrál.

Vlevo nahoře lze zvolit, zda se mají grafy zobrazovat pro domácí i hosty nebo jen pro jeden tým. Sousední položka definuje, zda se mají zobrazovat průměrné hodnoty pro daný tým, pro soupeře týmu nebo rozdíl těchto hodnot. Vpravo nahoře je pak možné zvolit, jaké statistiky se mají v grafu zobrazit.

Na dalším obrázku jsou průměrné počty branek v dané minutě pro oba týmy a jejich soupeře. Graf tedy pro každou minutu obsahuje 4 hodnoty:
.. z tohoto grafu je tedy vidět, kolik branek tým průměrně v dané minutě vstřelil a kolik inkasoval. To platí pro domácí i pro hosty. A opět ze zápasů, které jsou v sekci Tipy / Zápasy. Platí, že odečtením hodnot pro jeden tým z tohoto grafu bychom získali hodnoty v prvním grafu (rozdíly počtu branek).

Další obrázek ukazuje průběh počtu rohových kopů pro oba týmy a jejich soupeře:

Následující obrázek zachycuje průměr počtu střel na bránu a mimo v dané minutě pro domácí i hosty (a díky volbě vlevo nahoře jen pro tyto týmy, ne už pro jejich soupeře):

Před pořízením dalšího obrázku proběhlo omezení zápasů v sekci Tipy / Zápasy pouze na zápasy doma pro domácí a zápasy venku pro hosty:
.. a je tak v záhlaví grafu vidět, že pro domácí jsou průměry počítány ze 13 zápasů, pro hosty ze 14 zápasů. Graf zachycuje průměrné rozdíly počtu vstřelených a obdržených branek pro oba týmy.

Další obrázek je také počítán jen ze zápasů doma / venku a zachycuje průměrný rozdíl v držení míče pro oba týmy:

Na dalším obrázku jsou opět jen ze zápasů doma / venku počty útojů a nebezpečných útoků pro oba týmy:

V dolní části sekce Live stats lze aktivovat pro domácí i pro hosty po dvou podmínkách. Tyto podmínky ovlivňují výběr zápasů, jejichž hodnoty jsou zobrazeny v grafu. V každé z podmínek lze nastavit rozmezí pro zadanou veličinu v určeném časovém intervalu. Například na následujícím obrázku je pro domácí i hosty sledován interval 0. - 30. minuta zápasu. Pro domácí je zadáno omezení na rozdíl gólů -10 až -1, tedy stav, kdy domácí prohrávají (minimálně o jeden gól, maximálně o deset gólů). Pro hosty je pak požadováno rozmezí rozdílu gólů 1 až 10 (tedy stav, kdy hosté vyhrávají). V grafu jsou pak započteny jen zápasy, kdy byly uvedené podmínky splněny alespoň v jedné minutě z daného časového intervalu. V záhlaví grafu je zároveň zobrazeno, kolik takových zápasů je pro oba týmy (10 a 10):

Na posledním obrázku této ukázky jsou aktivní i druhé podmínky pro domácí i pro hosty. Pro domácí je vyžadováno, aby v zápasu mezi 45. a 60. minutou měl tým alespoň 2 střely na bránu. Pro hosty je pak požadováno, aby inkasovali alespoň dvě střely na bránu v čase 45. - 60. minuta (resp. aby celkový počet střel na bránu proti hostům byl v dosavadním průběhu zápasu v tomto intervalu alespoň 2):

Pomocí sekce Tipy / Live stats lze jednak sledovat průběh detailních zápasových statistik v předchozích zápasech pro oba soupeře, jednak lze hledat odehrané zápasy, kde byl vývoj zápasových statistik obdobný jako v aktuálním zápasu: pokud je zápas právě hrán, pak je v dolní části této sekce zobrazen aktuální stav zápasových statistik. Určitě tedy jde o šikovnou pomůcku nejen pro live sázení.