Csaplárova past aneb 2:0 hrozbou?

Jak se promítne vedení 2:0 v poločasu do celkového výsledku

Na českých fotbalových trávnících je znám pojem "Csaplárova past". Jde o situaci, kdy jeden tým vede v poločase 2:0. Past spočívá v polevení snahy u vedoucího týmu po zdánlivě dostatečném poločasovém vedení. V Trefíku si můžeme zanalyzovat, jak často tým ztratí poločasové vedení 2:0.
Analýzu provedeme se zápasy nejvyšší české fotbalové ligy od sezóny 1993 / 1994. Nejprve pro poločasové vedení domácího týmu 2:0.

K získání přehledu je nutné vytvořit jednoduchý filtr pro okno Nabídka. Nebudou nastaveny žádné parametry ani podmínky v samotném filtru. Budou jen použity funkce Sloupce a Podmínky.
Csaplárova past
V sekci Sloupce aktivujeme položky GD1 a GH1 obsahující poločasový výsledek (Góly Domácí + Góly Hosté):
V části Podmínky pak stanovíme požadované hodnoty pro oba sloupce GD1 a GH1. U vedení domácích 2:0 to bude GD1 = 2 a GH1 = 0:
V okně Nabídka pak nastavíme období od sezóny 1993, vybereme výsledky nejvyšší české ligy a výsledek bude následně takovýto:
.. tedy dle souhrnu v dolní části z celkem 581 zápasů, kdy domácí v poločase vedli 2:0, skončilo jen 26 zápasů remízou a 3 zápasy výhrou hostů.

Následně změníme nastavení funkce Podmínky tak, aby zachycovalo vedení hostů v poločase:
A výsledek v okně Nabídka bude:
.. tedy z celkem 232 zápasů, kde v poločase vedli 2:0 hosté, skončilo 7 zápasů výhrou domácích a 27 zápasů remízou.

Z uvedené analýzy plyne, že ke sklapnutí pasti dochází zřídkakdy. Je možné, že při filtrování zápasů dle vypsaného kurzu, kdy bychom vynechali třeba zápasy, kdy na favorita byl vypsán kurz nižší než 1,50 by byla aplikace "pasti" častější. To již můžete v Trefíku snadno prozkoumat úpravou podmínek pro zobrazení zápasů v okně Nabídka.