3 479 566 výsledků na vašem počítači
úvod
o programu
data
objednávka
diskuze
kontakt
sedmero
 
 
 
Úkol: najít tenisové zápasy, kde favorit prohrál první set, ale vyhrál zápas
Najděte tenisové zápasy, kde favorit prohrál první set, ale celkově v zápase zvítězil.
Tuto analýzu lze využít na sázky, kdy favorit zápasu má prohrát první set, ale v celém zápase nakonec zvítězit. Na takovou sázku je typicky mnohem vyšší kurs než je kurs jen na standardní výhru favorita v zápase. Analýzou můžeme najít hráče, kteří, ač jdou do zápasu jako favorit, mají pomalý rozjezd a zaberou až po prohraném prvním setu.
Pro řešení úkolu se hodí okno Nabídka. V něm si nastavíme období, které chceme analyzovat. Na obrázku jde o zápasy od 13.8.2012 0:00 do 20.8.2012 7:00.
Nabídka
Abychom mohli analyzovat favority v tenisu, je nutno, aby v okně Nabídky byli uváděni jako "domácí", tedy jako první v zápisu zápasů. Standardně je totiž v tomto okně uváděn tenista podle vypsání zápasu ve zvolené sázkové kanceláři.
K tomuto je nutno vytvořit si jednoduchý filtr. Vytvoříme jej pomocí tlačítka s červenou šipkou vlevo v dolní části okna. Na obrázcích jsou patrná nastavení pro nový filtr:
Filtr / Nastavení
V části Nastavení musíme aktivovat položku pro umístění favorita jako prvního hráče (= "domácího") v zápasech.
Filtr / Tenis
V sekci Tenis definujeme, že hledáme výhradně tenisové zápasy mužů i žen, jen dvouhry a jen u turnajů s dotací alespoň 50 000 USD.
Filtr / Kursy
V poslední námi použité sekci Kursy definujeme, jaký má být kurs na tip 1, tedy ma prvního hráče, což znamená v našem případě na favorita.
Po použití tohoto filtru se v okně Nabídka objeví již výše ukázaných 170 zápasů.
K detailnímu prozkoumání zobrazených zápasů slouží tlačítko ANALÝZA v pravé dolní části. Otevře toto okno:
Data z Nabídky
V tomto okně je zobrazen souhrn zápasů z okna Nabídka. Nejsou uvedeny názvy turnajů, ani jména hráčů. Jsou zde jen statistiky, s nimiž lze dále pracovat. Okno se podobá tabulkovému kalkulátoru a nabízí i základní funkce pro analýzu zobrazených dat.
Sloupec DEN označuje den v týdnu (1 = pondělí), sloupce GD a GH počty gólů domácích a hostů, v tomto případě tedy počet uhraných setů pro prvního a druhého hráče. Údaje GD1 a GH1 přinášejí počty gólů obou týmů v první části zápasu, v tomto případě tedy počet gamů pro oba hráče v prvním setu, ...

V horní části jsou hned uvedeny základní statistiky pro četnost výsledků a úspěšnost tipů. Údaje 120-0-50 ve sloupci VÝSLEDEK uvádějí počty výher prvního tenisty (v našem případě favorita), dále jsou remízy (= 0) a počet výher druhého tenisty (v našem případě outsidera). Ve sloupci Tip jsou úspěšné tipy označení jako "1", neúspěšné pak jako "0".
V prvním řádku je označení sloupců. Další tři řádky slouží pro práci se zobrazenými daty.

V řádku FUNKCE můžeme nastavit zobrazení průměru, maxima, minima nebo součtu všech zobrazených hodnot.

Řádek VÝPOČET slouží k definici nového sloupce na základě hodnot dvou jiných sloupců. Snadno je třeba možné definovat nový sloupec "Gólů v zápasu" jako součet sloupců GD a GH, tedy počtu gólů domácích a hostů.

Řádek FILTR je určen pro filtrování celé zobrazené tabulky podle hodnot v daném sloupci.


Řádek VÝPOČET a jeho funkci použijeme pro zobrazení zápasů, kde favorit první set prohrál. Kliknutím na řádku VÝPOČET se objeví toto okno:
Filtr pro výsledky z Nabídky
Zvolíme funkci MENŠÍ a sloupce postupně GD1 a GH1. Tím je dáno, že hodnota v prvním sloupci má být menší než hodnota ve druhém sloupci. Tedy konkrétně počet získaných gamů v prvním setu má být u prvního hráče menší než u druhého hráče. Tím tedy vznikne nový sloupec s hodnotami 1 (= ano, platí) a 0 (= ne, neplatí) podle toho, zda favorit první set prohrál, či nikoliv.
Nový sloupec podle výsledku prvního setu
Díky statistice v druhém řádku nového sloupce (zcela vpravo) je zřejmé, že favorit prohrál první set v 32% zápasů (v celkem 55 případech).
Teď ještě musíme zjistit, kolik těchto zápasů přesto nakonec dokázal celkově vyhrát.
K tomu doplníme filtr na nový sloupec. Budeme chtít zobrazit jen ty zápasy, kde favorit první set prohrál.
Stačí tedy kliknout na řádku Filtr v novém sloupci a vypnit hodnoty dle obrázku:
Filtr pro nový sloupec
.. tedy určit podmínku pro hodnotu tohoto sloupce ROVNO 1 (tedy favorit první set prohrál).
Okno Analýza pak obsahuje jen zápasy, kde favorit první set prohrál:
Favorit prohrál první set
Celkem jde tedy o již zmíněných 55 zápasů. Ze statistiky ve sloupci VÝSLEDEK je již patrné, že favorit nakonec vyhrál 15 zápasů, tedy 27% z těch, kde prohrál první set.

Pokud chceme zobrazit jen zápasy, které favorit nakonec vyhrál, doplníme do řádku FILTR ke sloupci VÝSLEDEK podmínku ROVNO 1 (tedy vítězem zápasu je první hráč). Pak budou zobrazeny tyto záznamy:
Favorit prohrál 1. set, ale vyhrál zápas
Tlačítkem V NABÍDCE můžeme v původním okně Nabídka zobrazit jen zápasy odpovídající těmto záznamům:
Favorit prohrál 1. set, ale vyhrál zápas
V uvedených zápasech tedy favorit první set prohrál. To mu ale nezabránilo ve vítězství v celém zápasu. Na obrázku výše jsou zobrazeny kursy na celý zápas. Nad seznamem kursů můžeme přepnout na kurs typu: "1) 2 / ?", což je kurs, kdy první set vyhraje druhý hráč a tipuje se výsledek zápasu. Zápasy s těmito kursy pak vypadají takto:
Favorit prohrál 1. set, ale vyhrál zápas, odpovídající kursy
 
 
_
© 1996 - 2018 Ing. Vladimír Kraus, Západní 3, 323 00 Plzeň, +420 605 821 144, trefik@trefik.cz.                úvod | o programu | data | objednávky | ukázky | kontakt | sedmero 
25.08.2012