Průvodce turnajem Českého poháru

Vítej mezi "profesionály"

Vítej na turnaji Českého poháru ve stolním hokeji Stiga ! Rozhodl ses vyzkoušet své umění a změ­řit síly s nej­lep­ší­mi českými hráči. Za to Ti děkujeme a přejeme hodně štěstí a hezký sportovní zážitek !

Český pohár má za sebou již více jak dvacetiletou tradici. Všechny turnaje jsou pořá­dá­ny Českou Asociací Stiga Game. Ta sdružuje hráče a kluby, pořádá Mistrovství republiky a rozhoduje o složení české reprezentace pro MS a ME.

Na turnaji si zahraješ s hráči s mezinárodními zkušenostmi, mistry Republiky, ale i se začátečníky. Systém turnaje zaručuje každému dostatek zápasů s nejlepšími a zároveň také zápasy se soupeři s ob­dob­nou výkonností.

Systém turnaje

Turnaj začíná základními skupinami. Ty jsou zpravidla čtyři. Hráči jsou vylosováni počítačem, tak aby skupiny byly výkon­nost­ně vyrovnané. Za měřítko výkonnosti se bere průměr pořadí z minulých turnajů (tzv. Computer).

Po odehrání základních skupin následuje hodinová přestávka na oběd a počítání výsledků.

Z každé základní skupiny postupuje šest nejlepších hráčů do finálové skupiny A, pět dalších do finálové skupiny B, hráči na dalších (většinou) třech místech do finálové skupiny C atd. (počet skupin a počet hráčů v nich závisí na počtu účastníků turnaje).

Finálové skupiny se hrají různým systémem podle počtu hráčů na turnaji. Ve skupi­ně A a B hraje opět každý s každým, přičemž se započítávají výsledky ze základní skupiny, do nižších skupin (C, D...) se vzájemné zápasy z nižších skupin nezapočítávají, hraje se systémem každý s každým, v některých případech dvoukolově.

Po skončení finálových skupin A a B následuje play-off. Ve skupině A postupuje do play-off 16 hráčů, ve skupině B postupuje osmička nejlepších. Play-off se hraje na tři vítězné zápasy.

Pro všechny hráče je pro každou skupinovou část turnaje připraven lísteček s rozpisem jeho zápasů. Na rozpisu je nejprve uvedeno označení skupiny, ke které rozpis náleží (např. 1, C...) a jméno hráče, pro kterého je rozpis vytištěn (zkrácené křestní + příjmení). Následuje seznam zápasů, kde jako první je uvedeno číslo kola, ve kterém se zápas bude hrát. V dalším sloupci je uvedeno číslo hokeje a strana, na které má hráč k zápasu nastoupit - na obrázku je to například v prním kole 1F, což znamená, že hráč bude hrát na stole číslo 1, na straně s hráčema v barvách Finska (bílo-modré figurky). Soupeřem mu v prvním kole bude Tomáš Kahoun ml. (opět je uvedeno jen zkrácené křestní jméno).
Vedle "finské" strany může rozpis hráči přisoudit i "švédskou" stranu (žluto-modré figurky), uvedeno je pak písmeno S a na obrázku je to vidět ve třetím kole, kdy hráč bude hrát na hokeji číslo 7 s švédskými figurkami proti Haně Marešové.
Pokud má hráč v daném kole pauzu, pak je místo jména soupeře uvedena pomlčka.
Rozpis slouží pouze pro snadnou orientaci hráčů, hráči si na něj mohou, ale nemusí psát své výsledky.

Pro zapisování výsledků slouží oficiální výsledková listina, která je vytištěna samostatně pro každou skupinu. Ve výsledkové listině je uveden seznam všech zápasů dané skupiny seřazený podle kol. Příklad zapisování výsledků je znázorněn na obrázku - ve skupině číslo 1 se v prvním kole hrály na hokejích číslo 1, 2 a 3 uvedené zápasy. Hráči do výsledkové listiny zapsali výsledky a zakroužkováním navíc označili (pro snížení výskytu chyb při zapisování a zadávání výsledků do počítače), jak zápas skončil - pokud jeden z hráčů v zápase zvítězil, pak je nutné zakroužkovat "plus" pod jeho jménem, pokud zápas skončil remízou, pak je nutné zakroužkovat "rovnítko" pod výsledkem zápasu.
Nedomluví-li se hráči jinak, pak do výsledkové listiny chodí zapisovat vítěz zápasu, v případě remízy se hráči musí vždy dohodnout, kdo výsledek zapíše.
Do výsledkové listiny je nutné zapisovat i kontumační výhry (tj. výsledky zápasů, ke kterým se jeden ze soupeřů nedostavil ani půl minuty po jeho zahájení). Kontumační výhra 5:0 se pak musí ve výsledkové listině doplnit písmenem "k".

Nelehké začátky

Český pohár je naše nejlepší soutěž ve stolním hokeji. Každý nováček tak musí počítat s tím, že na prvním turnaji více gólů dostane než vstřelí. To je úděl nováčků, vždyť "žádný učený z nebe nespadl" platí i ve stolním hokeji.

Možná stolní hokej hraješ pravidelně, možná jsi nejlepší ze svých kamarádů. To ale zdaleka neznamená, že máš srovnatelnou výkonnost s českou špičkou. Své šance na umístění na prvním turnaji je třeba brát realisticky. Cílem nováčka by mělo být zejména naučit se něco nového - od "profesionálů". Vítězné zápasy mohou přijít později.

Myslím, že na toto místo se hodí vzpomínka na výsledek finálového klání z MS družstev 2001: naši repre­zen­tanti prohráli se Švédy 22 z 25ti zápasů, zbylé 3 skončily remízou. Byla to velká škola. A moc pro­spěšná. Tím ne­chci říct, že nováček nevyhraje na prvním turnaji žádný zápas, ale může to být zkouška vůle a trpělivosti.

Připrav se, že Tě nejlepší hráči nebudou v zápasech nijak šetřit. Na turnaji jde o hodně. Nepostup do nejlepší sku­pi­ny může znamenat ztrátu nadějí pro nominaci na MS. A v tabulce skupiny může rozhodovat každý vstřelený gól.

Proto dostaneš-li nějaký gól, očekávej, že za chvilku se soupeř pokusí skórovat obdobným způsobem znovu. Ber to jako šanci naučit se bránit tuto akci. A v protiútoku můžeš zkusit třeba obdobnou fintu (neboj se zkoušet nové).

Důležité formality

Jednotlivé zápasy trvají pět minut, hraje se na oficiální znělku nahranou na CD (gong na začátku a na konci, zvukový signál odpočítá každou minutu). Každý hráč si na turnaji zahraje alespoň dvacet zápasů. Účastníci závě­reč­ného play-off se mohou dostat až na čtyřicet zá­pa­sů - to je více než 3 hodiny čistého hracího času !

Turnaje probíhají vždy v sobotu od 10:00 hod (prezentace končí v 9:15), konec bývá obvykle kolem 17:30.

Každý hráč musí mít na turnaji svůj puk – lze zakoupit v průběhu každého turnaje. Na turnajích se hraje pouze s figurkami z verze Stiga Play-Off. Hráči z verze Stanley-Cup či Extraliga jsou odlišní, proto s nimi nelze hrát.

Startovné na turnaji je pro nováčky 100 Kč. Turnaje Českého poháru se konají v různých městech (Praha, Brno, Třinec, …). Informace o turnajích (program, výsledky) se dozvíš na stránkách www.stolnihokej.cz.

 

Hodně štěstí nejen ve Stiga hokeji přeje                                                                        výbor Asociace  

e-mail: stiga@stolnihokej.cz